Rezgések és hullámok
Hangolt acélpálcák
közös rezonátor szekrényen
beszerzés éve: -
Egy hegedűvonó, vagy egy ütő segítségével az acélpálcák rezgésbe hozhatók. Az így keletkezett hangot a rezonátor szekrény felerősíti, így a közönség számára is hallhatóvá tehető a teljes skála.

Ajaksíp
szétnyitható, fából
beszerzés éve: 1892
A sípok olyan eszközök, melyek a bennük található levegő rezgésbe hozásával hang keltésére alkalmasak. Szétnyitva láthatóvá tehető a belső szerkezetük, így könnyebben megérthetjük működésüket.

Cagniard Latour-féle sziréna
rézből, fatalpon, számláló szerkezettel
beszerzés éve: 1896
A függőleges tengelyű fémcső egy kiszélesedő hengerben végződik, amelynek fedelén körív mentén elhelyezkedő 16 db lyuk van. A henger felett egy szabadon forgó korong helyezkedik el, amelyen hasonló elrendezésben ugyancsak 16 db lyuk található. Ha a csövön légáramot juttatunk a hengerbe, akkor a nyílások ferde kiképzése miatt a korong forgásba jön. Mozgása közben periodikusan eltakarja, majd újra szabaddá teszi a henger nyílásait. A keletkező hang a levegőáram erősségétől függő magasságú lesz.

Chladni-féle készülék
fa állványon, rézből
beszerzés éve: 1896
A készülék segítségével bemutathatóak a rugalmas lemezek (kör, négyzet, illetve szabályos háromszög) rezgései. A rézlemezeket fakalapáccsal megütve, vagy hegedűvonó segítségével hozzuk rezgésbe. A kialakuló állóhullámokat a lemezre szórt fűrészpor elrendeződésével létrejövő ábrák szemléltetik.

Hangvilla készülék
két hangvilla állítható befogókkal, tükrökkel, elektromágneses gerjesztőkkel, polírozott faállványon
beszerzés éve: -
A készülék segítségével az összetett rezgések tulajdonságai vizsgálhatók. Bemutathatjuk például az egymásra merőleges rezgések összetevésekor keletkező Lissajous görbéket. Az egyik rezgő hangvilla tükrére úgy kell fénysugarat ejtenünk, hogy visszaverődéskor a másik hangvilla tükrére, majd egy ernyőre essék. Az ernyőn megjelenő fényfolt a két hangvilla ütemében mozog.

Hullámgép
transzverzális hullámok előállítására, teljesen fából
beszerzés éve: -
A vízszintesen forgatható dob felszíne hullámalakú, amelyhez függőleges helyzetű pálcasorozat illeszkedik. A tengely forgatásával a pálcákat a dob különböző mértékben megemeli és a pálcák csúcsaira helyezett fehér gömbök hullámszerű alakzatot formálnak.

Melde-féle fonalrezgési készülék
fából, szorító csavarral, hangvillával
beszerzés éve: -
A kifeszített
rugalmas fonál (eredetileg bélhúr) egyik végét periodikusan mozgatjuk a
rezgésbe hozott hangvillával. A fonál hosszának és feszítettségének
változtatásával kereshetünk olyan állapotokat, amikor a végekre csomópontok
esnek, és így létre jöhet egy állóhullám. Az eszköz segítségével
megfigyelhetőek a kialakuló csomópontok (állandóan nyugalomban levő helyek) és
duzzadóhelyek (maximális amplitúdóval rezgő helyek).

Savart-féle harang
rézből, fatalpon, mozgatható és állítható hosszúságú rezonátorcsővel
beszerzés éve: -
A rezgésbe hozott haranghoz közelítve a rezonátort, a hang hallhatóan egyre jobban erősödik. Egy adott távolságnál a rezonátorcső (egymásba tolható kettős henger) hosszának változtatásával megkereshető a rezonanciahossz, melynél a hang a legerősebben szól.

Üvegharang
fatalpon, 2 db bodzabél ingával
beszerzés éve: 1894
Az eszköz segítségével egyszerűen szemléltethetőek egy rezgő harang csomóvonalai. Alaphang esetén ez egymásra merőleges, a rögzítési ponton áthaladó két vonal, melyek attól függő helyen alakulnak ki, hogy hol ütöttük meg a harang oldalát. A harang szájának átellenes pontjához éppen hozzáérő két golyócska ennek megfelelően mindig egyszerre marad nyugalomban, vagy lendül ki.
