Hőterjedés
Crookes-féle radiométer
fatalpon, üvegből
beszerzés éve: 1895
A "fénymalom" néven is ismert eszköz egy olyan légritkított üvegben elhelyezett, könnyen forgó lapátkerék, mely hősugarak hatására élénk forogása jön. A lapátok azért mozdulnak el, mert az eltérő módon bevont két oldaluk nem azonos mértékben melegszik fel. A jobban felmelegedett oldal a levegő molekuláival ütközve nagyobb lendületet nyer, mint a másik oldal.

Folyadékhőmérők
5 db különböző típusú hőmérő
beszerzés éve: 1892-től
folyamatosan
A folyadékhőmérőkben, melyeket legrégebben használnak hőmérsékletmérésre, a folyadéknak vékony csőben történő tágulása adja a hőmérséklet számszerű jellemzésének alapját. Erre a célra leggyakrabban higanyt alkalmaznak. Az itt bemutatott hőmérők között találunk egy különleges, három skálával is ellátott (Réaumur-, Celsius- és Fahrenheit) hőmérőt, illetve egy fagyasztó hőmérőt.

Hőelektromos oszlop
sárgaréz állványon, rézfoglalatban
beszerzés éve: -
A hőelektromos oszlop egy olyan érzékeny hőmérő, melynek segítségével a hősugárzással kapcsolatos jelenségek vizsgálata sikerrel végrehajtható. Működésének alapja, hogy két különböző fém érintkezési helye és más pontja között feszültség keletkezik, ha azok hőmérséklete nem azonos. Ilyen kis hőelemekből egy telepet összerakva a méréshez elegendő nagyságú áramot tudunk létrehozni.

Hőtükör
fa álványon, sárgarézből
beszerzés éve: -
A sárgarézből készült homorú tükörrel vizsgálhatjuk a hősugarak terjedési tulajdonságait. Bemutatható, hogy a homorú fémfelület ugyanúgy összegyűjti a ráeső hősugarakat, mint a homorú tükör a fényt. A fókuszpontba helyezett éghető anyag akár lángra is lobbantható.

Ingenhouss-féle készülék
réz tartály, fa fedővel, 6 különböző anyagú rúddal
beszerzés éve: 1892
A készülék a szilárd anyagok eltérő hővezetési képességét hivatott szemléltetni. Forró vízzel telt edénybe 6 db különböző anyagból készült rudat merítünk, melyeken előzőleg azonos távolságokra viaszcseppeket helyeztünk el. A viasz megolvadásának üteme utal a hő terjedési sebességére az egyes rudakban.

Készülék a hőáramlás bemutatására
üvegből, állvány nélkül
beszerzés éve: -
A hősugárzás és a hővezetés során a vizsgált rendszer részei között csak energiacsere történik, az anyagot alkotó részecskék a helyükön maradnak. A hőáramlás a hőterjedésnek az a módja, mely valóságos anyagmozgással jár. Ilyenkor a vizsgált folyadék, vagy gáz egy része ténylegesen elmozdul a melegebb részről a hidegebb felé. Az eszközünkkel ezt az áramlást mutathatjuk be nagyon szemléletesen. Az üvegcsövet vízzel megtöltjük és az alját melegítve áramlást indítunk be. A felső nyíláson keresztül fokozatosan megfestve a vizet, az áramlást láthatóvá tesszük.

Melloni-féle készülék
fából készült padra rögzíthető sárgaréz állványokkal, pléh
ernyőkkel, forgatható sínnel, asztalkákkal, Locatelli-lámpával, Leslie-kockával
beszerzés éve: -
A minden test által kibocsátott hősugarakon többnyire az infravörös tartományba eső elektromágneses hullámokat értjük, tehát ugyanabba a családba tartoznak, mint a látható fény. A Melloni-féle hőelektromos készülék a sugárzó hő, a hősugarak elnyelésének és visszaverődésének bemutatására készült.

Leslie kocka
sárgarézből, két festett oldallappal
beszerzés éve: -
Az eszköz annak a törvényszerűségnek a kimutatására alkalmas, hogy a testek által kisugárzott hő nagysága – többek között – függ a sugárzó felület anyagi minőségétől is. A kocka függőleges lapjai közül az egyik fehérre, egy másik feketére van festve, a többi sima rézlap. Az eszköz belsejébe forró vizet töltve, a legnagyobb sugárzást a fekete színű oldalnál tapasztalhatjuk.
