Elektrosztatika


Aranylemezes elektroszkóp

fatalpon, üvegből, sárgaréz csatlakozókkal, sűrítővel
beszerzés éve: 1892

Az elektroszkóppal az elektromos töltés jelenléte mutatható ki. A zárt üvegedénybe egy fémpálca nyúlik be, amelynek a végén két darab vékony aranylemez lóg. A fémpálcára vitt többlettöltés megjelenik az aranylemezeken is, így azok eltaszítódnak egymástól. A sűrítő lemez használatával növelhető az eszköz érzékenysége.

Kolbe-féle elektrométer

átlátszó, vetíthető skálával, sűrítővel, borostyánkő szigeteléssel
beszerzés éve: 1912

Az elektrométer az elektroszkóp kvantitatív mérésekre alkalmas változata. Külső háza fémház, mely a skála leolvasását lehetővé tevő ablakkal van ellátva. Az elektrométer elsősorban nem a töltés, hanem a feszültség mérésére használatos.

Coulomb-féle torziós mérleg 

sárgaréz és üveg, fokbeosztással
beszerzés éve: 1896

Az eszköz segítségével igazolható a Coulomb-féle elektromos erőtörvény. A két fémgolyónak, amelyek közül az egyik a középen lelógó fémszállal elfordulhat, a másik pedig az üveghenger fedőlapján rögzített, azonos töltést adunk. A fémszál elcsavarodásának mértéke egyenesen arányos a golyók között fellépő taszítóerővel.

Elektromos harangjáték

szigetelő üvegrúdon, fatalppal, réz csengettyűkkel és lánccal
beszerzés éve: 1892

Az elektromos harangjáték az elektromos megosztás, illetve az elektrosztatikus vonzásának és taszításának kimutatására alkalmas eszköz. Ha a két szélső harangnak többlettöltéssel adunk, akkor a mellettük lévő rézgolyókat először magukhoz vonzzák, majd az érintkezés után eltaszítják. A középső harangnak ütközve a golyók elveszítik elektromos töltésüket, így folyamatos csilingelés kíséretében az előbb leírt jelenség újra és újra megismétlődik.

Elektromos Segner-kerék

szigetelő üvegrúdon, fatalppal, sárgarézből
beszerzés éve: 1892

Az eszköz az elektromos szél bemutatására szolgál. Ha a kerék fémrészét többlettöltéssel látjuk el, akkor a kihegyezett rézpálcák végéhez a nagyobb térerősség miatt a levegő részecskéi odavonzódnak. Az érintkezés után ugyanolyan töltésűvé válnak, mint a vezető, így nagy sebességgel lerepülnek róla. A hatás-ellenhatás törvény miatt a kerék a csúcsokkal ellenkező irányba kezd el forogni.

Elektrofor

sárgarézből, ebonit nyéllel, ebonit lappal, rókafarkkal
beszerzés éve: 1892

Az elektroforral nagy mennyiségű pozitív töltést tudunk előállítani. Először rókafarkkal megdörzsöljük az ebonitlemezt, amely ekkor negatív töltést nyer. Az ebonitlemezre helyezve a szigetelő nyéllel ellátott fémlemezt, az elektromos megosztás révén a lemez alja pozitív, teteje pedig negatív lesz. Ezt a negatív töltést ujjunk segítségével elvezetjük, majd a lemez megmaradó pozitív töltését aztán szabadon felhasználhatjuk. Az utóbbi eljárás többször ismételhető.

Leydeni palack battéria

öt pohárból, fadobozban, sárgaréz érintkezőkkel
beszerzés éve: 1898

A leydeni palack segítségével nagy mennyiségű elektromos töltés tárolását tudjuk megoldani. Az eszköz kapacitása növelhető, ha belőle több darabot az itt látható módon összekapcsolunk. A palack (pohár) üvegből készült, melynek belső és külső felületét is fémbevonattal látták el, a belsejét pedig megtöltötték fémvagdalékkal.  

Ries-féle megosztási készülék

sárgarézből, fatalpon, szigetelő üvegrudakkal, bodzabél ingákkal
beszerzés éve: 1892

Az elektromos megosztás bemutatására szolgáló eszköz. A többlettöltéssel ellátott fémgömb körül kialakuló elektromos mező megosztja a gömb felett elhelyezett fémrúd töltéseit. A rúd egyik végén elektrontöbblet, a másik végén elektronhiány alakul ki. Erről az ott lévő ingák kitérései tanúskodnak. A rúd közepén elhelyezett inga természetesen nem tér ki.

Villámló cső

üvegrúd, fatalpon, réz érintkezőkkel, sztaniol lapokkal
beszerzés éve: 1894

Az Áron vesszője néven is ismert eszköz egy olyan üvegrúd, amelynek felületére spirálisan sztaniol lapocskákat ragasztottak. Ha a rúd végére folyamatosan viszünk fel elektromos töltéseket, a lapok között szikrák formájában valósul meg a vezetés. Ezzel egy roppant látványos jelenség szemtanúi lehetünk.