Optika
Bunsen-féle fotométer
fémből, állványon
beszerzés éve: 1896
A fotométereket a fényforrások fényerejének mérésére használják. A Bunsen-féle fotométerben egy papírlapon zsírfoltot helyeztek el, amely észrevehetetlenné válik, ha a két oldaláról egyenlő erősségű megvilágítást kap. Ez teszi lehetővé, hogy a meghatározni kívánt fényforrás erősségét egy egységül választott fényforrás erősségéhez viszonyíthassunk.

Fresnel-féle kettős tükör
két állítható szögű, fekete síktükör, sárgaréz
állványon
beszerzés éve: 1896
A fény hullámtermészetét igazolja, hogy interferenciára képes. A kettőstükör segítségével látványos fényinterferencia jelenség hozható létre. Alkalmas szögben egyszínű fénnyel megvilágítva a tükröket, a visszavert fénysugarak útkülönbséggel érkeznek a felfogó ernyőre. Az ernyőn ennek következtében erősítési (világos) és kioltási (sötét) sávok jelennek meg.

Hartl-féle optikai korong
fémlábakon, rögzítő csavarokkal, lencsékkel,prizmákkal, tükrökkel
beszerzés éve: -
Az eszköz segítségével a geometriai optika legtöbb alapkísérlete elvégezhető. Egyszerűen és látványosan vizsgálhatjuk vele a fénytörés és a fényvisszaverődés törvényeit. A fokbeosztással ellátott fehér korongra különböző optikai eszközök (prizmák, lencsék, tükrök) rögzíthetők. A korongot oldalról megvilágítva láthatóvá válik a fény útja, így nyomon követhetjük az egyes eszközök nevezetes sugármeneteit.

Müller-féle készülék a fénytörésre
üvegből, metszett fokbeosztással
beszerzés éve: 1892
A fénytörés törvényének tanulmányozására szolgáló eszköz. A résen át a folyadékkal félig telt edénybe érkező fénysugár felső része irányváltoztatás nélkül érkezik a skálára. Az alsó részének haladási iránya viszont a folyadékba érve megtörik. A skálán így leolvasható lesz a beesési és a törési szög nagysága is.

Müller-féle visszaverődési készülék
sárgarézből, metszett fokbeosztással, fatalpon
beszerzés éve: 1892
A fényvisszaverődés törvényének tanulmányozására szolgáló eszköz. A résen át érkező fénysugár a tükörről visszaverődve a skálára érkezik, ahol leolvasható a beesés és a visszaverődés szöge.

Üvegprizma
kristályüvegből, állítható sárgaréz állványon
beszerzés éve: 1894
A prizma egymással szöget bezáró síklapokkal határolt fénytörő közeg. A rajta áthaladó fénysugár haladási irányát elforgatja. Több optikai eszközben ezt a tulajdonságát használják fel. Az anyagok eltérő mértékben törik meg a különböző színű fénysugarakat. A prizmát emiatt az összetett fény felbontására is alkalmazzák.
Üveglencsék
kristályüvegből, állítható sárgaréz állványon
beszerzés éve: 1892
Az optikai lencse két gömbfelülettel (az egyik lehet sík is) határolt fénytörő közeg. Képesek a tárgyakról kicsinyített és nagyított képet is alkotni. Az összetett optikai eszközök (pl. távcső, mikroszkóp) nélkülözhetetlen elemei.

Prizmás spektroszkóp
sárgarézből, vas állványon, üveg prizmával
beszerzés éve: 1898
A prizmás spektroszkóp a fényt színeire bontja. A felbontott fény frekvenciák szerinti eloszlása alapján lehetővé válik az azt kibocsátó anyag összetételének, belső szerkezetének vizsgálata.
